Müzayede Kuralları

Poyraz Mezat Olarak

Düzenlediğimiz online müzayedelere iştirak edecek (katılımcılar) alıcılar aşağıdaki şartları peşinen kabul ederler.

1) Poyraz Mezat bir müzayede şirketidir.

2) Poyraz Mezat aracı durumdadır. Müzayedede satılan lotlar satıcılarına aittir.

3) Online müzayedelere katılabilmek için https://www.poyrazmezat.com/ adresinden üye kaydı yapılarak üye numarası alınması zorunludur.E-mail aktivasyonu yapmayanlar teklif veremezler.

4) Verilmiş olan peyler geri çekilmez, rakamı azaltılamaz.

5) Satışa sunulan tüm eserler 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Kanunu’na göre T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müze uzmanlarınca kontrol edilmekte, yasa kapsamına giren ve gerek görülenlerine belge verilmektedir.

6) Online müzayedelerde yer alan eserler satış öncesinde online kataloga yayınlandığı tarihten sonra Poyraz Mezat Evinde teşhir edilmektedir. Online müzayede kataloğunda yer alan eserlerin ve tanıtımı için verilen tüm bilgiler eksperlerin kanaatleridir. Eserlerin online kataloğa konulması online müzayedeye hazırlık sürecidir ve müzayede gününe kadar online katalog üzerinden eser satışı yapılmamaktadır.

7) Müzayedede listelenen ürünler https://www.poyrazmezat.com/ internet sayfasında veya iletişim sayfasında adres bilgilerini göreceğiniz işyerimizden incelenebilir. İnternetteki resimler rehber mahiyetindedir, malzemeler görülmüş kabul edilir. Bu konuda telefon ile de yardımcı olmaya çalışırız ancak malın hakiki rengini, tonunu ve durumunu alıcının kendisin görüp karar vermesi en doğru yoldur.

8) Yazılı olarak müzayedeye katılanlardan iki kişinin aynı lota, aynı peyi vermesi durumunda ilk pey gönderene verilecektir. Bu katalogda belirtilmiş olan fiyatlar başlangıç fiyatlarıdır. Müzayedelerimize başlangıç sayfasında belirtilen saate kadar internet üzerinden pey verebilirsiniz.

9) En yüksek pey veren kişi alır. Pey süren tek kişi ise, o lotu başlangıç fiyatına alır. Şayet birden fazla ise, en fazla pey veren, kendisinden önceki pey verenin aşağıda yazılı oranlar dahilinde ilavesiyle lotu  alır.

10) Ürün fiyatı kademeli artırım aralıkları;

1.   1.-TL ‘den 199.-TL’ye kadar – 10.-TL

2.   200.-TL’den 499.-TL’ye kadar – 25.-TL

3.   500.-TL’den 1999.-TL’ye kadar – 50.-TL

4.   2000.- TL’den 4999 TL’ye kadar – 250 TL

5.   5000.- TL’den 9999 TL’ye kadar – 500 TL

6.  10000.- TL’den 19999 TL’ye kadar – 1000 TL

7.  20000.- TL’den 49999 TL’ye kadar – 2500 TL

8.  50000.- TL’den 99999 TL’ye kadar – 5000 TL

9.  100000.-TL ve üzeri – 10000.-TL olarak pey artırımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

11) 5 gün içerisinde bedelleri ödenmeyen ürünler iptal edilir. Bu durumun tekrarlanması halinde üyelik iptal edilir veya limit kısıtlamasına gidilir. Farklı üyeliklerle bu olumsuz davranışın gerçekleşmesi halinde Poyraz Mezat avukatları aracılığıyla kanuni yoldan işlem başlatılır.

12) Bir lot’un mülkiyeti, alıcı hesabını tamamen ödedikten sonra, üzerine geçecektir.

13) Pey veren üyelerin, en yüksek limiti girmesi tavsiye edilmektedir. Üye tarafından verilen en yüksek teklif, üyenin en son rakamı olmak zorunda değildir. Otomatik pey yükseltme sistemine göre; bir başka üyeye ait alt rakamdaki pey, verilen peyi takip eder. Üye tarafından verilen peyin geçilmesi halinde üye e-mail ile bilgilendirilir.

14) 5 adet veya 10.000 lira üzerindeki yeni üyelik peylerinde üyenin referans belirtmesi gerekmektedir. Referansın yeterli bulunmaması halinde Poyraz Mezat  firması tüm peyleri iptal etme hakkına sahiptir. Üyeler tarafından verilen peylerin kabulü, Poyraz Mezat’ın insiyatifi dahilindedir.

15 ) Alıcılardan aldıkları mal tutarlarına ilave olarak %15 - %20 (Minimum %15 - Maksimum %20) müzayede komisyonu  + %18 KDV  alınacaktır. %18 KDV sadece müzayede komisyonuna uygulanacaktır.  Her müzayede başlangıcında oran açıklama kısmında belirtilir. Örnek hesaplama aşağıdaki gibidir.

  • ​​Mal tutarı  : 100 TL
  • Müzayede Komisyonu  : 15 TL
  • Müzayede Komisyon KDV'si : 2,7 TL
  • --- Toplam Ödeyeceğiniz Tutar ---117,7 TL
  • Faturalar Poyraz Mezat  tarafından hazırlanacaktır. Tarafınıza sadece müzayede komisyon faturası gönderilecektir (17,7 TL)

16) Sitemizden satışı yapılan ve ödemesi alınan konsinye ürünlerin satıcılara ödemesi müzayede tarihinden bir ay sonra yapılır.

17)  Kazanılan ürünler Yurtiçi Kargo ile anlaşmalı olarak gönderilecektir.Kargo gönderimi müzayede bitiminden takiben ödeme yapıldıktan sonra 2-3 iş günü içerisinde gerçekleştirilecektir.Kargo ücreti alıcıya aittir.Ptt kargo ile gönderim yapılmamaktadır.

18) Müzayede katılım şartlarından doğan uyuşmazlıklarda Isparta mahkemeleri ve icra daireleri yetkilidir.

19) Sitemize kayıt esnasında verdiğiniz e-mail adresinize ve cep telefonu numaranıza bilgilendirme mesajları gönderebilir. Bunları almak istemiyorsanız adil_ertekin@hotmail.com adresine SMS İPTAL veya E-MAIL İPTAL yazılı mesaj göndermeniz yeterlidir.